Много е трудно да се напише каквото и да било за такъв спектакъл. Или да се предаде с думи усещането, което предизвика той миналата вечер на националния стадион "Васил Левски". Във всеки случай снощи видяхме нещо невиждано до този момент у нас. Не само от гледна точка на аудио-визуалното изживяване, което ни предложиха Роджър Уотърс и мега-професионалният му екип, но и като послание и символика. И в този, втория смисъл - нещо, което не съм сигурен дали заслужаваме.
Бях гледал записи в YouTube, бях изчел доста за невероятното шоу, но въпреки всичко не бях подготвен и наполовина за спектакъла, който предстоеше. Стената от "тухли", извисяваща се през сцената от единия до другия край на стадиона, предстоеше да се превърне в платно за най-въздействащата прожекция, която някога съм виждал.
A snapshot in the family album - daddy, what else did you leave for me?
Когато започна всичко и публиката изригна във възторг при появата на Роджър, стана ясно, че това няма да е обикновен концерт, пък било то на един от най-легендарните музиканти в рока. Автобиографичните елементи, отправките към Втората световна война, снимката на бащата на Уотърс и на други мъже и жени, загинали във войни и или убити невинни от потиснически режими, буквално ме разтрепераха. Не можех да ръкопляскам, да викам, да пея заедно с публиката. На сцената видях този възрастен човек, посветил живота и творчеството си на своя баща, с когото никога не се е срещал, и на протеста срещу безумното лице на войната, на консумеризма, на всички онези сили, които потискат и смазват човека. Този човек обикаляше света със своето послание и същият този човек тази вечер беше в София, България - страната, която не бутна своята стена. Почувствах се невероятно нелепо.
Искаше ми се да се кача горе и да му кажа: "Хей, Роджър! Ние не бутнахме Стената, ние си я държим подобно на каторжника, който е свикнал с веригата си и дори си я харесва. Това е страната, в която хората катерят Бузлуджа с автобуси, за да размахват плакати "Искаме си социализма!" в сянката на една разбита бетонна чиния, а правителството си организира всенародни митинги в своя чест, както е правило в продължение на 45 години през миналия век".
България не разбра Роджър Уотърс. Медиите положиха много усилия за това. Не става въпрос за онези няколко хиляди зрители, които бяха на стадиона и които със сигурност ще носят винаги в себе си спомена за величествения спектакъл. Става дума за онези, огромното мнозинство от хора, които чуха за Уотърс по телевизията и от печата. За медиите акцентът беше в това колко стар, "грохнал", "капнал" и съсипан изглеждал музикантът. Два дни се занимаваха с много тревожния въпрос защо ли е решил да отиде на гроба на майор Томпсън в Литаково (вместо примерно да се снима с полуголи девойки в Син Сити). Някои го обявиха за комунист, други за политически объркан човек. Веднага след концерта всички се хванаха за надписа "оставка", появил се за 5 секунди върху Стената по време на изпълнението. Със сигурност това ще е и единствената новина, която ще се появи в утрешните вестници.
Tear down this wall!
Безкрайно тъжно. Посланието на Уотърс си остана там, между трибуните на националния стадион. Който видял - видял. Който разбрал - разбрал. А именно - да се вгледаме в самите себе си, в стените, които ни заобикалят. Да открием демоните, които ни преследват и които са се вкопчили в нас. Някои са видими и имат реални измерения, други са стаени дълбоко в нас и трябват много усилия, за да ги откъснем от себе си. Да съборим тези стени! Звучи някак мъгляво-привлекателно, нали? Звучи космически - така, както са звучали Pink Floyd за българина отпреди 30 години, доволен от своите банички за шест стотинки и боза за четири. Звучи така и днес на същия този българин, който си носи веригата около крака и е доволен зад своята Стена. Пък дори и да не е доволен, е крайно подозрителен, че отвъд Стената въобще е по-добре. Comfortably numb - това е нашата песен и перманентно състояние.
7 comments:
Уви.
Мда, какво да Ви кажа, впечатлението Ви е повече от вярно. Все пак ще си позволя да споделя личното си преживяване: бях на спектакъла с най-близките си приятели - всички сме на средна възраст, израсли с навремето забранените послания на Стената; бяхме там заедно, прегръщахме се, припявахме, просълзявахме се, бяхме отново юношите, пламнали от възхита пред дълбините на музиката и поезията на Пинк Флойд. Беше очаквано, желано, мечтано deja vu, стоварило се с огромната сила на великолепното сценическо решение върху очакваща и благодарна публика. И всичко дребно и злободневно просто нямаше място при нас. Благодаря за вниманието! Поздрав!
@SimpleMind, за усещането съм сигурен. Аз също се почувствах невероятно, въпреки че съм слушал Pink Floyd, когато онази Стена вече е паднала. И около мен имаше хора, които също го преживяваха много лично. Сигурен съм, че за хиляди хора тази нощ ще остане незабравима - може би нощта, в която всеки е бутнал някоя своя Стена.
Прощавайте, късно съобразих, че не е учтиво да се представя просто с единия гугъл-профил... Приятно ми е, Димитър Александров от София. Та за личното и общественото - възприемането на изкуство от всякакъв вид е строго лично, дори и когато е споделено с хора, близки или не толкова. А за общите послания, всички, които така настървено тълкуват какво е искал да каже Уотърс, ами да го бяха попитали лично, човекът щеше да си каже, убеден съм. Или точно от това ги е страх? Кой знае? Поздрав!
Съжалявам, че не бях на този концерт! Преди слушах много Floyd, сега поради лични съображения малко по-малко, но разбирам чувствата Ви и Ви се присъединявам към хубавия Ви анализ. Лично аз живея от 8 години в чужбина и си мисля, че за съжаление или не е по-лесно да се "бутат стените" извън България, когато не си далеч от ежедневието, от простотията, немотията и нещастието...Респект към такива хора като Вас.
Здраве и успех по нататъка!
It couldn't have been said any better!
Tragic, staggering, horrific truth though!
And now...what do we do NOW!
Keep on going the same way or....fight for a better picture, less hurdles, less Walls!
The choice is ours, its in our hands, its OUR TURN I believe!
@Андреев, ако бунтът ни е срещу системата то няма значение къде сме. Където и да си ти, навън, системата е не по-малко жестока, дори вероятно по-гнила. Но пълнят главите на хората с повече пари, дават им повече за имагинерен по-добър живот. Ако ще се борим то трябва да се борим навсякъде. "Навън" не е спасение за този, който е отвратен истински и тук.
@Автора - Ain't no wall.
Post a Comment